PD3708-MB
In Stock
| Attributes | Value |
|---|---|
| Finish | Matte Black |
| Light Source | Integrated LED |
| Wattage | 7W |
| Input Voltage | 120V |
| Colour Temperature | 3000K |
| CRI(Ra) | 90 |
| Diffuser | Frosted Acrylic |
| Canopy Dimensions | Dia5-3/4" x H 1/2" |
| Dimensions | Dia3" x H 8" |
| Height Adjustable | Yes( Max 96") |
| Dimmable | Yes |
| Location | Damp and Dry |
| Mounting Direction | Ceiling |
| Warranty | 5 Years |
| Certificate | cETLus Certified |

Contact Us Have any questions?
At Vinci, we stand behind the quality of the products we carry and want every buying experience to be a positive one. Feel free to reach out, we would love to hear from you!





