Artimis
Artemis 2-in
Engineered for precision accent lighting, this Architectural 2″ recessed luminaire features a high-output light source encased in a compact housing. The fixture includes a 36-degree optical lens for wide beam distribution, while an white reflector minimizes glare and maximizes contrast for a dramatic visual effect. The adjustable mechanism allows for precise aiming to highlight art or architectural details. For flexible lighting design, alternate 24-degree and 55-degree lenses are available separately. Adjustable 30 degree Tilt.
| Attributes | Value |
|---|---|
| Finish | White Trim/White Reflector |
| Light Source | Integral LED Module |
| Wattage | 12 Watt |
| Delivered Lumens | 850lm |
| Colour Temperature | 5CCT: 2700K,3000K,3500K,4000K,5000K |
| CRI(Ra) | 90 |
| Adjustable | Yes – 30 degree tilt |
| Dimmable | Yes-100% to 5% |
| Input Voltage | 120V |
| Location | Damp and Dry |
| Warranty On LED Board | 5 Years |
| Certificate | cETLus Certified |
| Optics | 36 degree Included (24 degree & 55 degree sold separately) |

Contact Us Have any questions?
At Vinci, we stand behind the quality of the products we carry and want every buying experience to be a positive one. Feel free to reach out, we would love to hear from you!





