Artimis
Artemis 2-in
Engineered for precision accent lighting, this Architectural 2″ recessed luminaire features a high-output light source encased in a compact housing. The fixture includes a 36-degree optical lens for wide beam distribution, while an anodized black reflector minimizes glare and maximizes contrast for a dramatic visual effect. The adjustable mechanism allows for precise aiming to highlight art or architectural details. For flexible lighting design, alternate 24-degree and 55-degree lenses are available separately. Adjustable 30 degree Tilt.
| Attributes | Value |
|---|---|
| Finish | White Trim/Anodized Black Reflector |
| Light Source | Integral LED Module |
| Wattage | 12W |
| Delivered Lumens | 850 lm |
| CRI(Ra) | 90 |
| Adjustable | Yes – 30 degree tilt |
| Dimmable | Yes-100% to 5% |
| Input Voltage | 120V |
| Location | Wet / Damp / Dry |
| Warranty On LED Board | 5 Years |
| Certificate | cETLus Certified |

Contact Us Have any questions?
At Vinci, we stand behind the quality of the products we carry and want every buying experience to be a positive one. Feel free to reach out, we would love to hear from you!





