Custom
Call for Information
“Engineered to your vision. This custom Vinci product merges precision technology with personalized design. Built with high-quality materials and tailored to fit your workflow, it’s the perfect balance of form and function—designed by you, perfected by us.”
| Attributes | Value |
|---|---|
| Finish | Matte Black/Aged Brass |
| Bulbs Included | No |
| Canopy Dimensions | Dia4-3/4" |
| Certificate | cETLus Certified |
| Cord Colour | Black Fabric Cord |
| Diffuser | Clear Glass |
| Dimensions | Dia4-3/8"x H12-3/8" |
| Dimmable | Yes |
| Glass Size | Dia2"xH8-3/4" |
| Height Adjustable | Yes |
| Light Source | 1 x E26 Medium Base |
| Location | Dry |
| Mounting Direction | Ceiling |
| Wattage | 1x60W |

Contact Us Have any questions?
At Vinci, we stand behind the quality of the products we carry and want every buying experience to be a positive one. Feel free to reach out, we would love to hear from you!




